آموزش ها

رفع مشکلات امنیت سایت با جستجوی کنسول گوگل

رفع آسان مشکلات امنیتی سایت

امنیت سایت یکی از مباحث بسیار مهمی است که همانند دیگر شاخص‌های امنیتی همچون امنیت خانه یا فروشگاه باید به آن توجه کنیم. صاحبان وب سایت همواره باید در نظر داشته باشند که یکی از کارهای مهم در زمینه توسعه و پیشرفت سایت، برقراری صحیح امنیت در سایت و جلوگیری از هک شدن آن است. وبمستران می‌توانند از قابلیت کنسول جستجوی آنلاین گوگل استفاده کرده و میزان امنیت وبسایت خودشان را مورد سنجش قرار دهند. به همین منظور در این مقاله قصد داریم که شما را با روش‌های برقراری امنیت در سایت آشنا کنیم و بگوییم که چه‌طور می‌توانید از طریق سرویس مخصوص گوگل، شاخص‌های امنیتی سایت را بررسی کرده و در صدد رفع مشکلات آن برآیید. در این راستا آموزش‌های ما به چند دسته مهم تقسیم شده و توضیحات تکمیلی را در مورد همه‌ی آن‌ها ارائه خواهیم داد.

بررسی وضعیت امنیت سایت با security issues کنسول گوگل

سرچ کنسول گوگل قابلیتی را فراهم کرده است که به‌وسیله آن می‌توانید وبسایت خود را بررسی کرده و از نظر امنیتی، ارزیابی‌های لازم و مورد تائید این کنسول را انجام دهید. گوگل بعد از بررسی‌های لازم، تشخیص می‌دهد که سایت شما هک شده یا در معرض حملات گروه مخرب قرار گرفته است. همه‌ی این موارد می‌تواند آسیب زیادی به سایت وارد کند و در نتیجه، باید این رفتارها را شناسایی کنید و از طریق گزارشی که گوگل در اختیار شما قرار می‌دهد، به حل و فصل آن‌ها بپردازید.   

برای این منظور می‌توانید سریع‌ترین راه‌ها را از طریق همین سرویس گوگل یاد گرفته و امنیت سایت خود را بالا ببرید. مشکلات امنیتی می‌توانند انواع خاصی داشته باشند و گوگل با توجه آن‌ها، یک برچسب مخصوص روی سایت شما قرار می‌دهد که در حین جستجو کاربران می‌توانند آن‌ را مشاهده کنند. این برای وبسایت شما یک ضرر محسوب می‌شود، چرا که یک کاربر علاقه چندانی برای باز کردن صفحه‌ای که امکان هک شدن و خطر دارد، نخواهد داشت. صفحه‌ی Interstital Warning برای این منظور به شما نشان داده می‌شود و کاربر گزینه‌های لازم را برای دوری از این صفحه یا وارد شدن آن به هر ترتیب در اختیار خواهد داشت. برای بررسی دقیق مباحث امنیت  وسایت، می‌توانید به‌ادامه‌ی مطالب مطرح شده توجه کنید.

مشکلات امنیتی سایت چه چیزهایی هستند؟

عوامل زیادی وجود دارند که امنیت یک وبسایت را می‌توانند به خطر اندازند. از این جمله می‌توان به محتواهایی اشاره کرد که مشکل امنیتی متعددی دارند و گوگل آن‌ها را به ‌راحتی شناسایی می‌کند. امنیت سایبری مفهوم ساده‌ای است که به این قبیل مشکلات اطلاق می‌شود. در این راستا گوگل برای پاسخ‌گویی مناسب به درخواست‌ها، این مشکلات را شناسایی کرده و در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار می‌دهد. مشکلات امنیتی رایج را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

بریم به این مطلب
بهترین ابزاری که برای تحلیل وب سایت وجود دارد!

۱. محتوای هک شده

منظور از محتوای هک شده در واقع محتواهایی است که شما از وجود آن‌ها بی اطلاع هستید و به‌صورت غیرمجاز در سایت شما قرار گرفته‌اند و باعث بروز مشکلات امنیتی می‌شوند. در همین راستا گوگل هم تلاش خواهد کرد که صفحه‌ی شما در نتایح اولیه جستجو وجود نداشته باشد تا کاربر با یک صفحه امنیتی مشکل دار روبرو نشود. حتی اگر محتویات سئوی سایت شما تائید شده باشد، به‌دلیل این مشکلات، نمی‌توانید به اهداف سئو سایت دستیابی داشته باشید. گوگل بررسی‌های لازم را در این زمینه انجام می‌دهد و سعی می‌کند تا حد ممکن اطلاعات سایت‌ها را بررسی کرده و مشکلات امنیت سایت را شناسایی کند.

۲. نرم‌افزار‌های مخرب (بدافزارها)

بدافزارها رایج ترین موارد در زمینه‌ی امنیت سایت هستند و گوگل لیستی از آن‌ها را مرتب کرده و در مورد وبسایت‌ها مورد بررسی قرار می‌دهد. سرچ گوگل بسیار هوشمند است و در راستای معرفی بهترین وبسایت‌های موجود از نظر امنیتی، می‌تواند باز کردن صفحاتی که از بدافزارها استفاده می‌کنند را با مشکل روبرو کرده و اجازه این کار را به کاربران ندهد. در این حالت سایت شما از نظر امنیتی به‌صورت قرمز رنگ به کاربر نشان داده خواهد شد.

۳. مهندسی اجتماعی

مهندسی اجتماعی از دیگر مباحث مهم مشکلات امنیت سایت ‌ها است که باید به آن توجه کرد. بازدید کنندگان می‌توانند از دانش مختلفی در سطح اینترنت برخوردار باشند و افراد سودجو از این روند استفاده می‌کنند و افراد ساده لوح را به انجام کارهای خطرناک در سطح اینترنت دعوت می‌کنند. کاربران اطلاعی از امنیتی بودن این قضیه ندارند و می‌توانند حریم شخصی خودشان را به خطر بیندازند. افراد سودجو کاربران را ترغیب می‌کنند که اطلاعات حساس حساب بانکی خود را در اختیارشان بگذارند و از این طریق باعث بروز مشکل امنیتی می‌شوند. گوگل می‌تواند این وبسایت‌ها را نیز شناسایی کرده و با نمایش پیغامی همچون Deceptive site ahead به کاربر نشان می‌دهد که این سایت دارای مشکل مهندسی اجتماعی است.

گزاراشات مختلف کاربران در گوگل نمایش داده می‌شود و معمولا می‌توانید به‌راحتی این سایت‌ها را شناسایی کنید. شما نیز می‌توانید این گزارش‌ها را به گوگل ارائه داده و از به‌دام افتادن دیگر افراد هم جلوگیری کنید. گوگل این سایت‌ها را پاک می‌کند و اجازه نمی‌دهد که مشکلات امنیتی آن‌ها دامن‌گیر تمام افراد شود. گوگل به شناخت کافی در برابر این سایت‌ها رسیده است و از بهترین پروتکل‌های امنیتی خود برای شناسایی این سایت‌ها استفاده می‌کند.

بریم به این مطلب
نحوه تغییر آدرس ورود به بخش مدیریت وردپرس

اهمیت امنیت وب سایت ها

پیشرفت تکنولوژی سبب شده است که امنیت سایت به یک موضوع مهم تبدیل شود. اطلاعات شخصی افراد در شبکه جهانی اینترنت بسیار گسترده‌تر شده است و وجود بار عظیم اطلاعاتی در آن، سبب می‌شود که هکرها و افراد سودجو از این وضعیت سوء استفاده زیادی داشته باشند. بازدیدکنندگان از وبسایت‌های مختلف خرید دیجیتالی استفاده می‌کنند و این قبیل وب‌سایت‌ها باید از اطلاعات شخصی کاربران محافظت کرده و اجازه‌ی از دست رفتن آن‌ها را ندهند. این قبیل اطلاعات بسیار حساس هستند و سایت‌های اینترنتی ملزم به حافظت از آن‌ها در برابر هکرهای اینترنتی هستند.

باید برای دوری از چنین مشکلات امنیتی از ذهن خلاق و استراتژی قوی برخوردار باشید و بتوانید  احتمال هر خطری را در نظر بگیرید. باید اعتماد کاربران را به سایت خود جلب کرده و با داشتن سابقه درخشان، امنیت سایت خود را برای کاربران خود تضمین کنید.

بررسی آنلاین امنیت سایت توسط کنسول جستجوی گوگل

در این بخش ما به شما یاد می‌دهیم که چطور باید از کنسول گوگل برای بررسی روند امنیت سایت خود کمک بگیرید. بدین این منظور روی تب security and manual actions کلیک کرده و بقیه‌ی مراحل را دنبال کنید.

در بین گزینه‌های مختلفی که برایتان ظاهر می‌شود، باید گزینه security issues را انتخاب کرده و با توجه به نوع وبسایت خود، با یکی از این پیغام‌ها روبرو خواهید شد.  امنیت سایت

۱. No issues detected

این پیغام می‌تواند شما را خوشحال کند، چرا که نشان دهنده عدم وجود مشکلات امنیتی در وب سایت شما است و می‌توانید به عملکرد مناسب خود افتخار کنید. وب سایت شما در این حالت سالم تشخیص داده شده است و هیچ نگرانی نباید داشته باشید.

۲. issues detected

بروز این پیغام نشان می‌دهد که وب سایت شما انواع مشکلات امنیتی را دارا است و باید نسبت به حل و فصل آن‌ها اقدام کنید. گوگل هنگام بروز این خطا در پایین صفحه موارد مهمی که وب سایت شما با آن روبرو است را نمایش می‌دهد و می‌توانید با آگاهی از آن‌ها، عملیات و بررسی‌های لازم را انجام دهید. هرکدام از موارد دارای توضیحات مفصلی است و حتی شما را راهنمایی خواهد کرد که برای حل ‌آن‌ها باید به کدام بخش از سایت خودتان توجه کنید.   

امنیت سایت

بیشتر بخوانید: پنج روش رفع خطای صفحه سفید در وردپرس

انواع مشکلات امنیتی تعریف شده درکنسول گوگل

با مراجعه به بخش security issues کنسول امنیتی سرچ گوگل، به چند گزینه‌ی مهم برخورد خواهید کرد که باید آن‌ها را بررسی کنید و به راه حل‌های ارائه شده توجه کنید. بررسی‌های گوگل کاملا دقیق است و مشکل امنیتی ذکر شده، در صورت حل شدن، می‌تواند تاثیر بسزایی روی بهتر دیده شدن شما و کارایی بهتر سایتتان شود.

  • deceptive pages
بریم به این مطلب
چگونه قالب وردپرس را بدون ارور نصب کنیم؟

وقتی که این خطا در بخش بررسی وب سایت شما از نظر مشکلات امنیتی پدیدار شد، باید بدانید که وب سایت شما حاوی مطالبی است که بازدیکنندگان صفحه را وادار به افشای اطلاعات شخصی خود کرده و آن‌ها را به انجام کارهای خطرناک سوق خواهد داد. گوگل این محتوا را با الگوریتم خود شناسایی کرده و دلایل خود را در توضیحات ذکر خواهد کرد.

  • deceptive embedded resources

این قبیل خطاها وقتی پدید می‌آید که شما از تبلیغات خطرناکی برای فریب کاربر خود استفاده کنید. گوگل تبلیغات را بررسی کرده و به شما نشان خواهد داد که این تبلیغات و محتوای خاص شما، سبب بروز مشکلات امنیتی شده و کاربر را بازهم به سمت انجام کارهای خطرناک راهنمایی خواهد کرد.

  • Malware

این خطا بسیار رایج است و نشان می‌دهد که صفحه‌ی سایت شما آلوده به یک نرم‌افزار مخرب یا همان بدافزار است. این بدافزارها به اطلاعات شخصی بازدیدکنندگان دسترسی پیدا می‌کنند و با افشای آن‌ها، باعث بروز مشکلات امنیتی متعدد می‌شوند.

  • Hacked type: Code injection

این خطا هم می‌تواند رایج باشد. سرچ گوگل با نشان دادن این خطا به شما می‌فهماند که هکری موفق به دستیابی اطلاعات صفحه سایت شما شده است و شما موفقیت لازم را در زمینه محافظت از سایت از نظر مشکلات امنیتی کسب نکرده‌اید. انواع مختلف هک‌های اینترنتی شامل این خطا می‌شوند و بهتر است که در هر زمینه وب‌سایت خود را بررسی کرده و راه‌های نفوذ را ببندید.

  • Hacked type: Content injection

این پیغام هم درواقع نوعی از پیغام نفوذ هکر به سایت شما است و نشان می‌دهد که هکر توانسته است لینک را به سایت شما اضافه کند که حاوی محتوای اسپم است و باعث بروز مشکلات امنیتی شده است.

  • Hacked type: URL injection

این خطا به‌دلیل ایجاد صفحات جدید توسط هکر ایجاد می‌شود و نشان می‌دهد که مشکلات امنیتی متعددی به‌واسطه صفحات جدید و آلوده ایجاد شده است و وب مستر حتما باید اقدام به بستن نفوذ هکر و جلوگیری از فعالیت‌های وی کند.

  • Uncommon downloads

اگر وب سایت شما قابلیت دانلود را داشته باشد، گوگل می‌تواند این موضوع را بررسی کرده و به‌عنوان یکی از مشکل‌های امنیتی موجود گزارش کند. این خطا معمولا به‌سختی روی می‌دهد و نشان می‌دهد که مرورگر ایمن گوگل قبلا موفق به شناسایی آن نشده است.

  • Harmful downloads
بریم به این مطلب
آموزش ریدایرکت کردن دامنه

اگر در فایل‌هایی که به‌منظور دانلود در اختیار کاربران خود قرار می‌دهید، موردی وجود داشته باشد که گوگل آن را به‌عنوان بدافزار شناسایی کند، این خطا پدیدار می‌شود و حتما باید نسبت به حل این مدل از مشکلات امنیتی اقدام کنید. بررسی فایل یا حذف لینک دانلود، می‌تواند از روش‌های ساده برای رهایی از این خطا باشد.

  • Links to harmful downloads

حتی اگر وب سایت شما دارای مشکل امنیتی نباشد، اما به وب سایت‌هایی لینک دهید که دارای مشکلات امنیتی متعدد هستند، با این خطا روبرو خواهید . این خطا نشان می‌دهد که گوگل تمام لینک‌های شما را بررسی می‌کند و به هر سایت یا صفحه‌ای که لینک داده‌اید، حساسیت کاملی را برقرار کرده است.

  • Unclear mobile billing

اگر در وب سایت خود اطلاعات لازم در مورد هزینه‌هایی که کاربران در قبال استفاده از خدمات شما متقبل خواهند شد را نداده باشید این پیغام ظاهر شده و به شما هشدار می‌دهد. این هم نوعی از مشکلات امنیتی است و بهتر است که قبل از ارائه هر گونه خدمات، اطلاعات شفاف و لازم در زمینه هزینه‌های اینترنتی موجود را به کاربران خود انتقال دهید.

جمع بندی

یقینا تا زمانی که دچار مشکل امنیتی حادی نشده‌اید، متوجه اهمیت موضوع امنیت سایت خود نخواهید شد. در عصر نوین اینترنت مشکلات امنیتی متعددی پدید آمده‌اند که آسیب های احتمالی زیادی را متوجه سایت‌های بزرگ و کوچک می‌کند. در همین راستا باید دقت لازم را داشته باشید و بتوانید راهنمایی‌های لازم را از گوگل دریافت کنید. با دریافت این راهنمایی‌ها، علاوه بر اینکه مشکلات امنیت سایت شما برطرف می‌شود، همچنین می‌توانید در رتبه گوگل هم صعود قابل ملاحظه‌ای را تجربه کنید. گوگل مشکل امنیتی سایت را به‌صورت کامل رصد می‌کند و اجازه نمی‌دهد که کاربران با صفحات دارای مشکل روبرو شوند.

مشکلات امنیتی صرفا به‌معنی هک شدن سایت شما نیست و به عوامل زیادی  بستگی دارد. برای این منظور می‌توانید به کنسول سرچ گوگل مراجعه کنید و سایت خود را به‌صورت کامل از نظر امنیتی بررسی کنید. با این بررسی می‌توانید مطمئن باشید که پروتکل‌های لازم را رعایت کرده‌اید و کاربر شما با امنیت کامل می‌تواند از خدمات سایت شما استفاده کند. به سایت‌هایی که لینک می‌دهید، دقت لازم را داشته باشید و با یک بررسی دقیق، در دام هکرها و بدافزارهای امنیتی  نیفتید.

امیدواریم که مقاله آموزشی ارائه شده مفید واقع شده باشد.همچنین با عضویت در کانال تلگرام قالب و افزونه وب برای همه هرروز یک قالب و افزونه فروشی را به رایگان دریافت کنید

عضویت در کانال تلگرام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن