آموزش هابازاریابی ابنترنتی

چگونه یک درگاه پرداخت اینترنتی تهیه کنیم؟

آموزش دریافت یک درگاه پرداخت اینترنتی

با استفاده از درگاه پرداخت اینترنتی ، شما این  امکان را به سایت می‌دهید که کاربران بتوانند محصولی را خرید کنند و یا خدمتی را از شما دریافت کنند و بابت آن خدمت به صورت آنلاین هزینه ای را پرداخت کنند. با توجه به هدف شما از تهیه یک درگاه پرداخت اینترنتی ، می‌توانید امکانات متفاوتی در سایت خود ایجاد کنید .حتی می‌توانید یک خیریه آنلاین راه اندازی کرده و این طریق کمک های مردمی را دریافت نمایید . ابتدا شما باید بانک مورد نظر خود را انتخاب کنید؛ همچنین لازم است تا درخواست خود را در شرکت هایی که خدمات درگاه پرداخت اینترنتی را ارائه می‌دهند ثبت کنید و فرم مربوطه را تکمیل نمایید .در ادامه به توضیح کامل نحوه تهیه درگاه پرداخت اینترنتی می‌پردازیم:

چگونه یک درگاه پرداخت اینترنتی تهیه کنیم؟
آموزش دریافت یک درگاه پرداخت اینترنتی

روش های ایجاد درگاه پرداخت اینترنتی

برای خرید درگاه پرداخت اینترنتی ، شما نیازی به مراجعه حضوری به بانک منتخب را ندارید و همانطور که ذکر شد کافی است تا توسط شرکت هایی که این خدمات را ارائه می‌دهند اقدام کنید . در واقع این شرکت ها،  واسطه بین شما و بانک هستند و فعالیت آنها نیز توسط بانک کنترل می‌شود .می‌توانید با ورود به سایت شرکت منتخب، درخواست خود را به منظور تهیه درگاه  به صورت آنلاین ثبت نموده و پس از بررسی درخواست شما توسط شرکت، نتیجه به شما اعلام می‌گردد.

دو نوع درگاه پرداخت آنلاین وجود دارد :مستقیم و غیر مستقیم. که درادامه به توضیح هر یک  از موارد خواهیم پرداخت.در روش اول که نسبت به روش دوم یعنی درگاه پرداخت اینترنتی غیر مستقیم پرطرفدار است، شما بدون واسطه درگاه  را درسایت خود ایجاد کرده و نیاز به نماد اعتماد الکترونیک دارید.اما در روش غیر مستقیم، یک شرکت به عنوان واسطه پرداختی این کار را انجام می‌دهد و و دیگر شما نیاز ی به دریافت نماد اعتماد ندارید .همچنین شرکت واسطه مبلغی را نیز به عنوان کارمزد از شما دریافت می‌کند و تسویه حساب نیز به صورت خودکار نیست.

روش اول :درگاه پرداخت مستقیم

همانطور که ذکر شد دراین روش، شما ازشرکتی که با بانک قرارداد دارد و زیر نظر آن نیز هست قرارداد می‌بندید ؛ برای مثال در صورت نیاز به دریافت درگاه پرداخت آنلاین بانک ملت که بیشتر برای سایت های پر تراکنش مانند دیجی کالا استفاده می‌شود،باید درخواست خود را در شرکت به‌پرداخت ملت ثبت کنید و همچنین نیاز به دریافت نماد اعتماد الکترونیکی از سایت ای نماد دارید که با توجه به مراحل زیاد اقدامات، کمی زمانبر است و نیاز به صبر و حوصله دارد و پیشنهاد می‌گردد در صورتی که در سایت خود حجم زیادی از پرداخت ها را ندارید از درگاه پرداخت آنلاین مستقیم استفاده نکنیدتا نیازی به فرآیندطولانی ثبت نماد  الکرونیکی اعتماد نداشته باشید اما اگر حجم تراکنش سایت  شما بالاست حتما از روش مستقیم استفاده کنید.البته نکته مهم دیگر هم که در مقدمه به آن اشاره شد وجود دارد که در استفاده از درگاه پرداخت آنلاین مستقیم، پول واریزی از جانب کاربر در طی زمان 24 ساعت به حساب کاربری شما که خودتان به درگاه معرفی کرده اید واریز می‌گردد و برای تسویه نیازی به پرداخت کارمزد به شرکت واسط ندارید.

بریم به این مطلب
آموزش کسب و کار اینترنتی از سیر تا پیاز-قسمت دوم

مراحل دریافت درگاه پرداخت مستقیم

در ابتدا بانک مورد نظر را خود را انتخاب کنید؛ زیرا قوانین بانک ها در دریافت درگاه پرداخت متفاوت است .برای مثال در بانک ملت لزوم داشتن حساب وجود دارد اما در بانک سامان کیش داشتن شماره حساب از این بانک ضروری نیست .بنابراین لازم است در ابتدا قوانین بانک مورد نظر خود را نیز بررسی کنید.

سپس مراحل ذیل را طی نمایید:

 • واردسایت ای نماد شوید و طبق مراحلی که در این سایت آموزش داده شده پیش بروید
 • با انتخاب شرکت مورد نظر وارد سایت شرکت ارائه دهنده درگاه پرداخت آنلاین شده و فرم درخواست خود را تکمیل و ارسال نمایید
 • در صورت تایید درخواست شما ، جزئیات درگاه پرداخت اینترنتی که شامل نام کابری، رمز و شماره ترمینال است برای شما ارسال می‌شود و یا ممکن است متن قرارداد کتبی در دو نسخه برای شما ارسال گردد تا پس از امضا آن را به آدرس پستی شرکت ارسال کنید.
 • برخی شرکت ها هم فرصت یک ماهه جهت ثبت قرارداد در دفاتر اسناد رسمی ارائه می‌دهند که باید دو نسخه قرارداد را امضا کرده و دردفتر ثبت نمایید سپس برای شرکت ارسال نمایید.درصورت عدم ارسال ممکن است درگاه پرداخت در سایت فعال نشود.

در اینجا لیست شرکت های خدمات دهنده مربوط به هر بانک ارائه شده  است:

بریم به این مطلب
پارک دامنه روی هاست دایرکت ادمین

 

زمانی که تمام مراحل بالا را طی کردید لازم است تا برنامه نویسی مربوط به ایجاد درگاه  را در سایت خود ایجاد کنید ، البته اگر از  وردپرس استفاده می‌کنید ،این امکان هم به صورت رایگان و هم صورت پولی برای  شما وجود دارد .همچنین میتوانید از افزونه های معتبر مختلف نیز استفاده نمایید.

 

بیشتر بخوانید:استفاده از افزونه WooCommerce Direct Checkout برای پرداخت مستقیم

روش دوم : درگاه پرداخت غیر مستقیم یا واسط

همانطور که از عنوان آن پیداست و در مقدمه نیز توضیحاتی ارائه شد، در این روش یک شرکت ثالث یا واسطه وجود دارد که پیش از این خود شرکت ها اقدام به دریافت درگاه پرداخت مستقیم کرده اند و حالا به شما امکان استفاده از درگاه پرداخت خودشان را می‌دهند و در ازای آن کارمزدی دریافت می‌کنند و البته نیازی به گذراندن مراحل طولانی دریافت نماد اعتماد الکترونیکی نیز ندارید. همچنین جهت دریافت واریزی ها، لازم است تا مبلغ دریافتی به حد نصاب تعیین شده توسط شرکت برسد و پس از تسویه حساب با بانک و کسر کارمزد، مبلغ به حساب شما واریز می‌گردد.برای این کار کافی است تا در یکی از سایتهای معرفی شده ثبت نام کرده و  اطلاعات مورد نیاز را ارسال نمایید و پس از مدتی که هویت شما تاییدشد ، درگاه برای سایت شما فعال میگردد و پس از تایید دامنه یکAPI به شما داده میشود که می‌توانید برای پرداخت آنلاین در سایت خود استفاده نمایید.

بریم به این مطلب
آموزش تغییر دادن ورژن PHP در سی پنل

کدام روش بهتر است؟ مستقیم یا با واسطه

حال پس از بررسی و آموزش استفاده از روش های مذکور،این سوال پیش می‌آید که کدام روش برای شما مناسب تر خواهد بود؟

برای پاسخ به این سوال، ویژگی های متفاوت هر دو روش را به صورت خلاصه بررسی میکنیم:

روش اول:

 • استفاده از این درگاه و فعال کردن آن به لحاظ اداری زمانبر است
 • لزوم دریافت نماد اعتماد الکترونیک وجود دارد
 • در زمان تسویه نیازی به پرداخت کارمزد وجود ندارد
 • تسویه حساب به صورت خودرکار و طی 24 ساعت انجام می‌شود
 • در این روش باید از افزونه و ماژول سایت های ارائه دهنده استفاده کنید که عموما نیازمند پرداخت هزینه هستند.
 • امکان استفاده از شبکه های اجتماعی مانند تلگرام و اینستاگرام برای دریافت هزینه در این روش امکان پذیر نیست.

روش دوم:

 • در این روش در کمتر از یک ساعت امکان استفاده از درگاه فراهم می آید.
 • دریافت نماد اعتماد الکترونیکی ضرورتی ندارد.
 • در این روش ممکن است درگاه واسط کارمزدی را برای مشتریان در زمان پرداخت تعیین کند و یا در زمان تسویه از شما دریافت کند که عموما مبلغ کارمزد پایین بوده و کمتر از 2درصد مبلغ پرداخت شده می‌باشد.هم چنین برخی از شرکت های واسط نیز حد نصاب مشخصی برای دریافت کارمزد تعیین می‌کنند.
 • واریزی های کاربران و خریداران به حساب شرکت رفته و جهت دریافت پول لازم است تا درخواست خود را ثبت کنید و یا درآمد شما از سایت به حد نصاب معینی برسد و سپس برای شما واریز گردد.
 • در تسویه حساب کارت به کارت مبلغ 5000 ریال نیز کارمزد بانکی وجود دارد
 • در این روش می‌توانید درگاه پرداخت تلگرامی و اینستاگرامی هم ایجادکنید .امکان ایجادQR کد هم وجود دارد.
 • می‌توانید با پرداخت هزینه کارمزد به شرکت واسط، لوگو و نام شرکت خود را در درگاه پرداخت آنلاین ایجاد کنید.
بریم به این مطلب
8 نکته کلیدی و مهم قبل از راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی

امیدواریم که مقاله آموزشی ارائه شده مفید واقع شده باشد.همچنین با عضویت در کانال تلگرام قالب و افزونه وب برای همه هرروز یک قالب و افزونه فروشی را به رایگان دریافت کنید

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن