آموزش هاابزار های سئو

آیا سایت ما در گوگل پنالتی شده است؟

دریافت اخطار پنالتی

از آن‌جایی که تقریبا تمامی وب سایت‌ها از پروتکل‌های گوگل برای نمایش در صفحات اولیه جستجو پیروی می‌کنند، یک وب مستر حتما باید قوانین سایت گوگل را به یاد داشته و تا حد امکان از آن‌ها پیروی لازم را داشته باشد. در غیر این صورت با پنالتی این موتور جستجو مواجه خواهد شد و گوگل این سایت‌ها را جریمه می‌کند. جریمه‌ی این موتور جستجو هم بدین شکل است که سایت شما را  از موتور جستجوی خودش حذف کرده و اجازه‌ی دسترسی کاربر از این موتور جستجو را به این سایت‌ نخواهد داد. این فرایند می‌تواند ضررهای زیادی داشته باشد و توسعه‌ی وب سایت را با مشکل روبرو کند. برای جلوگیری از پنالتی شدن چندین راه وجود دارد که ما در این مطلب آن‌ها را به شما آموزش خواهیم داد.

پنالتی شدن در گوگل به چه معناست؟

قطعا هیچ مدیری دوست ندارد که سایتش در این موتور جستجوی محبوب پنالتی شود. این موتور جستجو پیغامی را در قبال پنالتی شدن سایت ارسال خواهد کرد که تحت عنوان Manual Actions مطرح می‌شوند. ممکن است کل سایت شامل این پیغام شود، یا اینکه تنها صفحات مختلف سایت در این موتور جستجو پنالتی شوند. در این صورت، گوگل سایت را یا به آخرین نتایج جستجو می‌برد یا اینکه به طور کلی از موتور جستجوی خودش حذف می‌کند.

این موتور جستجو از طریق همین پیغام manual actions این موضوع را به اطلاع شما می‌رساند و پساز آن شما می‌توانید از ویژگی‌های رفع پنالتی در این موتور جستجو استفاده کنید. در واقع این موتور جستجو فرصتی را به شما می‌دهد که مشکلات موجود را برطرف کنید و در نهایت از پنالتی شدن سایت جلوگیری کنید.

علت پنالتی شدن در گوگل چیست؟

سایت‌های زیادی در طول سالیان گذشته روی کار آمدند و بدین ترتیب رقابت تنگاتنگی بین آن‌ها بوجود آمده است. این سایت هم به‌عنوان قدرتمندترین موتور جستجوی دنیا، ویژگی‌های زیادی را برای دیده شدن سایت‌ها فراهم می‌کند و همین موضوع می‌تواند فرصتی را برای سودجویان فراهم کند تا قوانین گوگل را دور زده و به رو‌ش‌های ناعادلانه جزو رتبه‌های اول این موتور جستجو شوند. بدین ترتیب این موتور جستجو این سایت‌ها را شناسایی می‌کند و آن‌ها را با جریمه روبرو می‌کند. کلمات کلیدی نقش زیادی در این زمینه دارند و وب‌سایت‌های خطاکار هم با استفاده از روش‌های سئو اشتباه، می‌توانند باعث افتادن در این منجلاب شوند.

بریم به این مطلب
رفع مشکلات امنیت سایت با جستجوی کنسول گوگل

این موتور جستجو با این کار قصد دارد که بهترین و حقیقی‌ترین محتواها را در اختیار کاربران قرار دهد و بتواند کیفیت کار خودش را بالاتر ببرید. در این صورت رضایت کاربران هم کسب شده و اعتبار این موتور جستجو بیشتر می‌شود. این موتور جستجو همیشه به‌دنبال سایت‌هایی است که مستحق بودن در نتایج ابتدایی جستجو هستند و علاوه بر داشتن محتوای ارزشمند، سئوی مطالبشان هم در سطح بسیار بالایی قرار دارد. فاکتورهای سئوی صحیح سایت و مطالب در سطح اینترنت وجود دارد و علاقه‌مندان می‌توانند با مطالعه و رعایت آن‌ها، زمینه معرفی سایت خود را به صفحات اول این موتور جستجوگر انجام دهند.

بیشتر بخوانید:چگونه یک درگاه پرداخت اینترنتی ایجاد کنیم؟

دلایل مهم پنالتی شدن سایت در گوگل

در ادامه دلایلی را بررسی خواهیم کرد که می‌تواند موجب پنالتی شدن سایت در این موتور جستجو شود و صفحه شما را به‌صورت کامل به انتهای نتایج جستجو منتقل کرده یا به کل از این موتور جستجو پاک کند:

 • User-generated spam

اگر در سایت شما هرزنامه‌هایی وجود داشته باشد، این موتور جستجو اقدام به پنالتی کردن سایت شما می‌کند.

 • Spammy free host

اگر وب سایتی را برای میزبانی سایت خود انتخاب کنید که سابقه زیادی در ارائه خدمات به وب سایت‌های اسپم داشته باشد، این موتور جستجو بازهم سایت شما را پنالتی خواهد کرد.

 • Structured data issue

داده ساختاریافته گوگل همیشه از یک علائم نشانه گذاری خاص پیروی می‌کند و سایت شما هم باید آن‌ها را رعایت کند. اگر چنین نباشد، نمی‌توانید شانس زیادی برای بودن در رتبه‌های بالای این موتور جستجو داشته باشید و بازهم پنالتی خواهید شد.

 • Unnatural links to your site

اگر پیوندهای مصنوعی، فریب دهنده یا تخریبگر را در سایت خود استفاده کنید، گوگل می‌تواند آن‌ها را شناسایی کرده و سایت شما را پنالتی خواهد کرد.

 • Unnatural links from your site
بریم به این مطلب
بهترین ابزاری که برای تحلیل وب سایت وجود دارد!

اگر پیوندهای تخریبگر و فریب دهنده در وبسایت شما وجود داشته باشد ، گوگل آن را شناسایی کرده  و در نتیجه بدون اینکه شما نقش خاصی داشته باشید، وب سایت شما پنالتی خواهد شد.

 • Thin content with little or no added value

صفحات شما حتما باید بار محتوایی کامل و مناسبی داشته باشد. گوگل در صورت شناسایی نکردن این روند در صفحات شما، سایت شما را مستحق پنالتی شدن شناسایی خواهد کرد.

 • Cloaking and/or sneaky redirects

اگر وب سایت شما صفحات اشتباهی را به کاربران نشان دهد و کاملا متناقض با آن چیزی باشد که از گوگل به سایت شما هدایت شده‌ است، مورد جریمه‌ی این موتور جستجو قرار خواهید گرفت.

 • Pure spam

دستورالعمل‌های وب مستری گوگل کاملا مشخص است و اگر از تکنیک‌های غیرقابل شناسایی گوگل استفاده کنید، بازهم این سایت می‌تواند شما را پنالتی کند.

 • Cloaked image

تصاویر شما باید سنخیت کامل با مطالبی که منتشر کرده‌اید را داشته باشد و در صورت نداشتن چنین خصیصه‌ای، گوگل آن‌ را شناسایی خواهد کرد. بهتر است تصاویر خود را با دقت انتخاب کرده و خارج از موضوع نباشند.

 • Hidden test and/or keyword stuffing

از کلمات کلیدی پنهان نباید استفاده کنید و محتواهای خود را بر پایه آن قرار ندهید. گوگل به‌راحتی می‌تواند این صفحات را شناسایی کند و در نتیجه خواسته یا ناخواسته شامل این جریمه‌ی گوگل خواهید شد.

 • AMP content mismatch

اگر تفاوتی بین محتوای نسخه AMP و صفحه کانونیکال شما وجود داشته باشد. گوگل این موضوع را دلیلی برای پنالتی شدن سایت شما تلقی خواهد کرد.

 • Sneaky mobile redirects

اگر صفحات وب سایت شما کاربران را به صفحاتی ارجاع دهد که توسط این موتور جستجو قابل شناسایی نیست، گوگل می‌تواند شما را پنالتی کند.

چگونه سایت را از پنالتی نجات دهیم

گوگل گزینه‌ای را در Manual Actions به شما معرفی می‌کند که می‌توانید وب سایت خود را از نظر پنالتی شدن بررسی کرده و در صدد رفع آن بربیایید.

پنالتی

۱. برای این منظور ابتدا باید وارد کنسول گوگل شده و وارد منوی Security & Manual Actions به Manual Actions شوید.

بریم به این مطلب
انتخاب یک کلمه ی کلیدی مناسب برای صفحات وب سایت

۲. در این بخش باید گزارشی که این موتور جستجو برای شما فرستاده است را برسی کرده و ببینید که کدام یک از صفحات شما دارای یکی از مشکلات ۱۲گانه هستند.

۳. پنالتی و نوع آن توسط گوگل به شما توضیح داده می‌شود و باید به‌صورت کامل آن را مطالعه کنید. این مطالعه می‌تواند راهنمایی لازم را در جهت حل آن به شما ارائه دهد. می‌توانید روی بیشتر بدانید هم کلیک کرده و اطلاعات بیشتری را از نوع پنالتی دریافت کنید.

۴. بعد از مطالعه می‌توانید مشکل ذکر شده را در تمامی صفحات اعلام شده رفع کنید. در رفع مشکلات دقت لازم را داشته باشید و همواره تمامی صفحات سایت خود را مورد بررسی قرار دهید. حتی باقی ماندن یک مورد از موارد پنالتی هم سبب می‌شود که سایت شما همچنان در وضعیت پنالتی قرار داشته باشد. دقت داشته باشید که این موتور جستجو در این زمینه بسیار حساس است و با دقت کامل این کار را انجام دهید.

بهتر است با استفاده از URL Inspection اطمینان حاصل کنید که این موتور جستجو دسترسی کامل به صفحاتی از سایت شما که دارای روند دریافت یوزر و پسورد هستند را دارا است. این موارد مهم است و این سایت اگر چنین توانایی را نداشته باشد. حتی بعد از رفع مشکل هم نمی‌تواند برطرف شدن موضوع را تائید کند. برای این منظور می‌توانید در فایل robots.txt یا تگ noindex این موضوع را به‌صورت کامل بررسی کنید.

هر زمان که موارد گفته شده را به‌صورت کامل حل و فصل کردید، می‌توانید درخواست بازنگری نهایی خود را به این موتور جستجو ارسال کنید که با گزینه Request Review در اختیار شما قرار گرفته است. شما در این بخش باید تمامی توضیحات لازم را به این سایت ارائه کنید و به او کمک کنید که در حل مشکل شما فرایند لازم را طی کند. رفع مشکلات مطرح شده را به‌صورت کامل توضیح دهید. یک توضیح خوب شامل اشاره شما به کیفیت وب سایت است و حتما باید مراحلی را که از آن برای حل مشکل استفاده کرده‌اید نیز به گوگل توضیح دهید.

بریم به این مطلب
استفاده از افزونه WooCommerce Direct Checkout برای پرداخت مستقیم

نتیجه را به‌صورت فایل‌های مستندوار به این موتور جستجو ارائه دهید و برای تمامی بخش‌ها این کار را انجام دهید. دقت داشته باشید که این فرایند ممکن است چند روز یا چند هفته هم زمان‌بر باشد. نتیجه‌ی بررسی این موتور جستجو در یک ایمیل به شما ارائه خواهد شد و می‌توانید تا آن زمان هم روی پاکسازی سایت از مشکلات مطرح شده به‌صورت کامل کار کنید. در هنگام ارسال توجه کنید که حتما ایمیل تائید ارسال را از گوگل دریافت کنید و سپس منتظر بمانید.

تفاوت گزارش امنیتی و فعالیت های دستی در سرچ کنسول

گاهی اوقات مشکلات امنیتی و Manual Actions باهمدیگر اشتباه گرفته می‌شوند و گوگل در این زمینه آن‌ها را به جای هم قلمداد کرده و سایت شما را با مشکل روبرو می‌کند. در Manual Actions ، این موتور جستجو مشکلاتی را بررسی خواهد کرد که وب مستر موردنظر دستورالعمل‌های موتور جستجو را رعایت نکرده باشد. این مشکلات درواقع خطر خاصی را برای کاربر ایجاد نمی‌کنند و صرفا می‌تواند باعث نزول سایت در موتور جستجوی گوگل و یا حذف کامل آن شود.

مشکلات امنیتی این‌طور نیستند و گزارشات لازم نشان می‌دهد که سایت هک شده یا توسط بدافزارهای مختلف آلوده شده است. این دو مقوله کاملا با همدیگر متفاوت هستند، اما مشاهده شده که گاهی اوقات گوگل اشتباهاتی در این زمینه انجام می‌دهد.

پنالتی شدن گوگل قطعا اتفاق بزرگ و مهمی برای وب سایت محسوب می‌شود و یک وب مستر توانا باید از این قبیل اتفاقات دوری کند. صفحات وب سایت باید حتما بررسی شده و مخصوصا لینک‌هایی که به سایت‌های مختلف داده می‌شود را از نظر امنیتی و نبودن امکان اسپم بررسی کنید. بهتر است تا حد امکان اجازه‌ی پنالتی شدن سایت خود را نداده و همیشه در راستای پروتکل خاص این سایت حرکت کنید.

امیدواریم که مقاله آموزشی ارائه شده مفید واقع شده باشد.همچنین با عضویت در کانال تلگرام قالب و افزونه وب برای همه هرروز یک قالب و افزونه فروشی را به رایگان دریافت کنید

عضویت در کانال تلگرام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن