آموزش سئو وبهینه سازیآموزش ها

۱۰ علت پنالتی شدن وب سایت

ریزش شدید آمار وبسایت یکی از تلخ ترین رویداد هایی است که در دنیای مدیریت سایت می تواند رخ دهد. این اتفاق سبب از بین رفتن ورودی های گوگل شده و سایت شما از جدول رده بندی موتور جستجوگر به طور کلی پاک می شود. این اتفاق در بیشتر مواقع، به دلیل پنالتی شدن سایت می باشد.

علت پنالتی شدن سایت:

پنالتی شدن سایت در گوگل به دلایل زیادی بستگی دارد. یکی از این دلایل استفاده از اصول و تکنیک های سئو کلاه سیاه می باشد.

استفاده از سئو کلاه سیاه:

مدیریت سایت نیز مانند دیگر حرفه ها مراحل و دردسر های مخصوص به خود را دارد و بدون وقت و هزینه نمی توان در آن پیشرفت کرد. از این رو بسیاری از مدیران سایت ها برای کوتاه کردن این مسیر، دست به اقدامات غیر قانونی می زنند که سبب پنالتی شدن سایت در گوگل می شوند. به طور کلی به هر روش خلاف قوانین گوگل، سئو کلاه سیاه می گویند.

همه ساله گوگل تغییرات زیادی را بر روی الگوریتم خود اعمال می کند تا به کمک آن ها بتواند بهتر سایت ها را رده بندی کرده و دقیق ترین نتایج را در اختیار کاربران خود قرار دهد. افرادی که از سئو کلاه سیاه برای بالا رفتن سایت خود استفاده می کنند در واقع این الگوریتم را دور می زنند. این در حالی است که اگر موتور جست و جو گر گوگل متوجه این حالت شود، سایت مربوطه را در لیست سیاه خود قرار می دهد، که در اصطلاح به آن بن کردن می گویند.

سایت بن شده، در نتایج جست و جو ها نمایش داده نمی شود که به این اتفاق پنالتی شدن سایت در گوگل می گوییم.

برای داشتن رتبه ای بهتر در جدول گوگل باید تمامی الگوریتم های آن را رعایت کنید. تعداد این الگوریتم ها به بیش از ۲۰۰ مورد می رسد. اما در صورتی که شما بخواهید با روش های نادرست این الگوریتم ها را نادیده بگیرید و امتیاز سایت را افزایش دهید، سبب پنالتی شدن آن خواهید شد.

بریم به این مطلب
نحوه ارسال پاسخ ایمیل های دایرکت ادمین به صورت خودکار

دریافت بک لینک های نادرست:

خریدن بک لینک یکی از بدترین علل پنالتی شدن سایت می باشد. زیرا بک لینک های خرداری شده اغلب از سایت هایی می باشند که موضوع آن ها با سایت شما متفاوت است. گرفتن بک لینک برای بالا بردن سایتتان باید از منابعی باشد که در این زمینه فعالیت می کنند. در واقع گرفتن بک لینک باید طبق روال عادی باشد و کاربران آن را به سایت شما دهند. در نهایت باید گفت خرید یکباره چندین بک لینک از سایت مختلف سبب پنالتی سایت می شود.

کپی کردن محتوای تکراری:

این علت علاوه بر اینکه خلاف الگوریتم گوگل است، کاری غیر اخلاقی نیز هست. بخاطر جلو گیری از کپی کردن محتوا ها، گوگل از الگوریتمی تحت عنوان پاندا پیروی کرد است. اگر مایل به راه اندازی سایت هستید، باید بتوانید خودتان محتواهای جدیدی را خلق کنید که مورد قبول الگوریتم گوگل باشد. در این صورت گوگل سایت شما را به عنوان سایت مرجع معرفی کرده و از شما پشتیبانی می کند.

تکرار بیش از حد کلمات کلیدی:

پیش از این، سایت ها برای دست یابی به امتیاز بالا، در محتوا های خود کلمات کلیدی را بسیار به کار می برند. اما پس از تغییر الگوریتم گوگل، این سایت ها به قعر نتایج جست و جو رفته و محتواهای خلاقانه تر جایگزین آنها شدند. بنابراین این روز ها تکرار بیش از حد کلمه کلیدی، تاثیر مثبتی بر روی امتیاز سایت شما نخواهد داشت.

تبادل لینک دوطرفه:

در بسیاری از موارد، مدیران سایت ها برای بالا بردن امتیازشان یک دیگر را در محتوا ها لینک می کنند. این در حالی است که موضوع مورد بررسی سایت ها کاملا متفاوت است و کمکی به کاربر نمی کند. یکی از اصول لینک سازی صحیح، مرتبط بودن موضوع ها می باشد تا خدمات ارائه شده به کابر مورد استفاده قرار گیرد.

بریم به این مطلب
انتخاب یک کلمه ی کلیدی مناسب برای صفحات وب سایت

افزایش یافتن خطای ۴۰۴:

با بالا رفتن تعداد لینک های خراب و به اصطلاح ۴۰۴ کاربران را وارد صفحه‌ای می کنید که وجود ندارد. از طرفی دیگر گوگل سعی دارد که محتوایی را که کاربر به دنبالش هست و به نزدیک‌ترین عبارت جستجو شده ارتباط دارد را ارائه دهد. بنابراین  با زیاد شدن تعداد صفحات ۴۰۴ و درخواست‌هایی که به صورت ۴۰۴ باشند (البته تو حالتی که بازدیدکننده از سمت گوگل وارد سایت بشه) حس عدم اعتماد ایجاد شده و برای همین گوگل بخاطر کمتر کردن هدایت اشتباه کاربر، وب سایت را  جریمه کرده و به نتایج پایینتر منتقل خواهد کرد. اگر این موضوع به تعداد زیاد و برای صفحات بیشتری رخ دهد، روی کل سایت تاثیر بدی خواهد گذاشت.

به کارگیری نادرست از تگ canonical:

از تگ کنونیکال هنگامی استفاده می‌ شود که بخواهیم برای گوگل آدرس اصلی محتوای یک صفحه را مشخص کنیم تا از بوجود آمدن چند صفحه با محتوای تکرار جلوگیری شود. این قابلیت در افزونه سئو وردپرس با عنوان بنیاد محتوا وجود دارد. در برخی موارد از این تگ به صورت غلط استفاده می شود که باعث تقسیم شدن رتبه یک صفحه با دیگر صفحات می شود و به همین علت محتوای اصلی در گوگل تضعیف خواهد شد.

در حالتی که بخواهیم امتیاز را بر روی یکی از صفحات تکراری متمرکز کنیم، از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده می کنیم. در این حالت کاربر با وارد شدن به صفحه a به علت ریدایرکت، به صفحه b منتقل می شود. وقتی ریدایرکت ۳۰۱ صورت می گیرد، محتوای صفحه A برای کاربر و موتور جست و جو قابل مشاهده نیست و در این میان تنها عمل انتقال صورت می گیرد و در موتور جست و جو نیز اعتبار صفحه a به صفحه b  منتقل می شود.

بریم به این مطلب
نحوه کسب درآمد در دوران قرنطینه کرونا

در صورتی که ما قصد استفاده از این انتقال را نداشته باشیم و بخواهیم محتوای هر دو صفحه برای کاربر نمایش داده شود باید از کد زیر استفاده نماییم:

<link rel=”canonical” href=”https://site.com/B.html” />

در این حالت نشان می دهیم که منظور ما از محتوای مرجع این صفحه است و محتواها اشاره به این صفحه دارند.

استفاده نادرست از تگ های heading:

استفاده از تگ های هدینگ موجب انسجام محتوا خواهد شد و به کابرنشان می دهد در چه موردی صحبت می کنید. به طور کلی تگ های H خلاصه ی محتوای شما را نشان می دهند. اما استفاده زیاد زیاد از این تگ ها سبب گمراه شدن موتور جست و جو شده و سبب پنالتی شدن سایت در گوگل می شود.

به کار بردن از لینک ها و محتواهای مخفی:

برخی از مدیران برای افزایش امتیاز خود در موتور جست و جو سعی در استفاده از لینک هایی دارند که در استایل آن ها را مخفی نموده اند. این روش در ابتدا سبب بالا آمدن سایت در نتایج می شود اما به محض آنکه گوگل متوجه این موضوع شود، سایت شما پنالتی خواهد شد.

همچنین در برخی از سایت ها، به دلیل نداشتن محتوای منسجم، در انتهای متن های خود تعداد زیادی کلمه کلیدی را اضافه می کنند و آن ها را به رنگ زمینه در می آورند. این کار سبب می شود تا متن برای کاربران مخفی باشد اما گوگل آن را بخواند و امتیاز بیشتری دهد. لازم به ذکر است که این تکنیک با تغییر الگوریتم ها،  دیگر کاربردی نیست و سبب پنالتی شدن سایت در گوگل می شود.

بریم به این مطلب
ویژگی های یک هاست خوب

تولید بی رویه از لینک ها:

استفاده مناسب از لینک ها سبب افزایش امتیاز در گوگل می شود. اما این در صورتی است که شما به صورت بی رویه لینک های محتوای خود را افزایش ندهید. زیرا با این کار نشان می دهید به صورت رباتیک، سعی در سردرگم کردن گوگل دارید.

چگونه متوجه پنالتی شدن سایت در گوگل شویم؟

پنالتی شدن سایت از جانب گوگل می تواند بر روی تمام دامنه باشد  یا بر روی یک صفحه خاص ایجاد شود. برای پی بردن به این موضوع می توانید بازدید های سایتتان را مورد بررسی قرار دهید و یا در موتور جست و جو به دنبال آن بگردید. در صورت حضور نداشتن سایت در نتایج، پنالتی شدن یکی از دلایل عمده می باشد. بنابراین روش هایی شناسایی پنالتی عبارتند از:

  • هنگامی که نام دامنه و یا نام برند خود را در گوگل جستجو می‌کنید، صفحات سایت در نتیجه وجود ندارد. همچنین تنها آدرس صفحات اجتماعی سایت یا ابزارهای تست سایت شما می توانند نمایش داده شوند.
  • تمامی صفحات سایت ایندکس شده در گوگل، به یک باره حذف شده اند.
  • نتیجه ای برای site:example . com سایت شما وجود ندارد.
  • می توانید گوگل وبمستر را بررسی کنید. برای این کار باید به صفحه Check your site for manual actions مراجعه کرده و پنالتی شدن گوگل رو بررسی کنید.

با عضویت در کانال تلگرام قالب و افزونه وب برای همه هر روز یک قالب یا افزونه فروشی را به رایگان دانلود کنید.

عضویت در کانال تلگرام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن