آموزش هاآموزش وردپرس

آموزش کامل نصب وردپرس بر روی هاست

وردپرس چیست؟

وردپرس  سیستم مدیریتی است که هر کاربر مبتدی  میتواند با چند کلیک ساده آن را راه اندازی کند. قابل به ذکر است که بدانید سیستم های مدیریتی محتوای زیادی در جهان وجود دارد، ولی وردپرس یکی از بهترین هاست. به طور کلی میتوان گفت 60درصد وب سایت ها توسط سیستم وردپرس راه اندازی و مدیریت میشوند. برای نصب وردپرس بر روی هاست ابتدا باید توجه کرد که دامنه فعال شده باشد. وقتی دامنه فعال باشد میتوان وردپرس را نصب کرد.

اگر دامنه و هاست را به تازگی خریداری کرده اید و دامنه شما .ir است به این نکته باید توجه کرد که دامنه های .ir پس از ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از ثبت  قابلیت استفاده دارند و بعد از گذشت این زمان میتوان وردپرس را بر روی دامنه و هاست نصب کرد.

مراحل کامل نصب کردن وردپرس بر روی هاست سی پنل

مرحله اول:

برای نصب وردپرس ابتدا باید اول از همه، سیستم مدیریت محتوا وردپرس را دانلود کرد، تا بتوانید در مراحل آتی آنرا بر روی هاست خود آپلود کنید.

آخرین نسخه ورد پرس فارسی را میتوان از سایت wp-persion.com دانلود کرد. اینگونه که در منوهای بالای صفحه بر روی گزینه دریافت کلیک کنید و از قسمت سمت چپ صفحه، دریافت نگارش 4.5.2 را کلیک کنید. حال میتوانید نسخه آخر وردپرس را دانلود کنید. باید توجه داشت نسخه های وردپرس در حال آپدیت شدن است و روز به روز نسخه جدیدتر وارد بازار میشود. برای تغییر ورژن php سایت می توانید از این مقاله کمک بگیرید. آموزش تغییر دادن ورژن PHP در سی پنل

نصب وردپرس

مرحله دوم:

وقتی نسخه آخر وردپرس را دانلود کردید وارد هاست سایت  خود شوید و دکمه file maneger  را بزنید.

نصب وردپرس

مرحله سوم:

بعد از وارد شدن به file manager بر روی گزینه  public-html کلیک کنید تا وارد این پوشه شوید و نکته قابل ذکر این است که برای نصب وردپرس باید داخل  مسیر public- html شوید و سیستم را نصب کنید تا وردپرس بر روی دامنه سایت شما  نصب شود.

نصب وردپرس

مرحله چهارم:

وقتی وارد public-html شدید، حال باید وردپرس دانلود شده را آپلود کرد. در صفحه کلمه آپلود قرار دارد. بر روی آن کلیک میکنید.

نصب وردپرس

مرحله پنجم:

در صفحه آپلود فایل بر روی Select File کلیک کرده و فایل وردپرسی که دانلود کرده اید را در این قسمت انتخاب کنید و تا صد درصد شدن آپلود وردپرس منتظر بمانید. توجه کنید ممکن است سرعت اینترنت شما پایین باشد پس تا آپلود کامل صبر کنید.

مرحله ششم:

وقتی آپلود تمام شد، دوباره وارد پوشه public-html شوید. وقتی وارد پوشه شدید فایل وردپرس را میبینید. اگر فایل قابل مشاهده نبود دکمه Reload را انتخاب کنید تا فایل قابل مشاهده شود.

نصب وردپرس

سپس باید فایل را از فشرده بودن خارج کرد. زیرا اینگونه نمیتوان سیستم وردپرس را نصب کرد. پس برای خارج کردن فایل از حالت فشرده کافی است بر روی فایل وردپرس کلیک راست کنید و سپس بر روی Extract کلیک کنید.

نصب وردپرس

پنجره جدیدی باز میشود و در پنجره جدید بر روی Extract file کلیک کنید تا وردپرس از حالت فشرده خارج شود.

بریم به این مطلب
انتخاب یک کلمه ی کلیدی مناسب برای صفحات وب سایت

نصب وردپرس

مرحله هفتم:

حال به مرحله سختی رسیدیم چون ممکن است برای بعضی ها فایل وردپرس نصب نشده باشد. برای extract کردن فایل ورد پرس، همه فایل ها در پوشه ای با نام wordperss قرار میگیرد. نکته اینجاست اگر میخواهید روی دامنه وردپرس نصب شود تمام محتویات ورد پرس باید در مسیر Publis-html قرار بگیرد. و حالا میبینید که تمام محتویات وردپرس به صورت خودکار درون فولدر wordpers قرار دارد.

به عنوان مثال میتوان گفت ما میخواهیم وردپرس را بر روی دامنه ir نصب کنیم. تا هنگامی که محتویات وردپرس در پوشه wordpers قرار دارد. وردپرس را در دامنه webforall.irقابل مشاهده نیست و چون محتویات داخل پوشه وردپرس است برای نصب وردپرس وارد مسیر webforall.ir/wordpress ولی ما تصمیم نصب وردپرس را در این مسیر نداریم و میخواهیم وردپرس را در مسیر دامنه webforall.ir نصب کنیم. پس باید تمام فایل ها و محتویات داخل پوشه wordpress را به فولدر public-html که مسیر اصلی دامنه است انتقال داد.

مرحله هشتم:

ابتدا تمام محتویات فولدر wordpress  را باید به مسیر اصلی هاست منتقل کرد. برای اینکار بر روی فولدر دوبار کلیک کنید تا وارد فولدر شوید. سپس میبینید که تمام فایل ها و فولدرهای اصلی در پوشه وجود دارد. به این فایل ها، فایل های اصلی سیستم مدیریت وردپرس گفته میشود.و بایستی این فایل ها و پوشه ها را به مسیر اصلی هاست انتقال داد. برای اینکار بر روی دکمه select all کلیک کرده و فایل ها را انتخاب کنید.

فایل

بعد از آبی شدن همه فایل ها از بالای هاست بر روی دکمه Move کلیک کنید. با انجام دادن اینکار تمام فایل ها به صورت کامل در مسیر دیگری قرار میگیرند و در این مسیر حذف میشوند و به جای دیگری انتقال می یابند.

نصب وردپرس

بعد از کلیک کردن بر روی کلمه Move، پنجره Move برای شما بالا می آید. در این پنجره تمام فایل ها و فولدرهایی که انتقال داده اید قابل مشاهده هستند. اکنون از قسمت Enter the file path that you went to movethis file to مسیری را که میخواهیم فایل ها وارد آن شوند را در این فیلد تعیین میکنیم. ما تصمیم داریم تمام فایلها ومحتویات را به مسیرpublic-ht انتقال دهیم تا وردپرس بر روی دامنه اصلی هاست نصب شود. آز آخر مسیر کلمه wordpress را پاک میکنیم  تا فایل ها وارد مسیر public-html شوند.

فایل ها

سپس بر روی دکمه Move کلیک کنید تا انتقال شروع شود. این محتویات وارد public-html میشود.

مرحله نهم:

در این مرحله بعد از اینکه بر روی کلمه Move کلیک کردید از سمت چپ صفحه بر روی public-html کلیک کنید تا وارد مسیر public-html شود.

برای اطمینان از وجود فایل ها در مسیر، داخل هاست خود شوید و در مسیر public-html اگر فولدرها و فایل ها را مشاهده کردید شما موفق شده اید به اینکه تمام محتویات وردپرس را وارد قسمت اصلی هاستتان کنید.

و اگر قابل مشاهده نبود دوباره از اول باید مراحل نصب را شروع کنید.

بریم به این مطلب
قراردادن واترمارک روی عکس با افزونه image watermark

مرحله دهم:

حال باید دید سایت برای نصب وردپرس آماده است یا خیر؟

برای دانستن این موضوع  آدرس دامنه اصلی هاستتان را داخل مرورگر وارد کنید. دکمه اینتر را بفشارید. دامنه ما ir است پس داخل مرورگر این عبارت را وارد میکنیم. دکمه اینتر را میزنیم. صفحه راه اندازی پرونده تنظیمات برایتان باز میشود و با فشردن دکمه بزن بریم میتوان مراحل نصب را شروع کرد.

فایل ها

اگر تا اینجا با موفقیت پیش امده اید پس نصب وردپرس در مسیر دامنه درست انجام شده است.

و اگر صفحه نصبی وردپرس را نتوانستید مشاهده کنید دو احتمال وجود دارد:

شاید وردپرس و مجتویات انرا به صورت درست در مسیرpublic-html انتقال نداده اید.

و احتمال دوم مربوط به دامنه است. شاید دامنه شما فعال نبوده و باید از نصب دامنه و فعال بودن آن مطمئن شوید و باقی مراحل را انجام دهید.

نکته که قبلا گفتم را دوباره یادآوری میکنم! فعالسازی دامنه ۲۴تا ۴۸ساعت طول میکشد. بعد از فعالسازی میتوانید شروع به نصب وردپرس کنید.

مرحله یازدهم:

بعد از مشاهده صفحه نصبی وردپرس بر روی سایت ابتد قبل از شروع نصب باید یک دیتابیس برای وردپرس بسازیم. از آنجایی که میدانیم وردپرس یه سیستم مدیریت محتوایی است که به طور منظم اطلاعات را در جدول بانک اطلاعاتی ذخیره میکند.

در مراحل اولیه نصب وردپرس، سیستم از ما نام دیتابیس وردپرس را میخواهد و باید ابتدا در هاست خود دیتابیس بسازید.

مرحله دوازدهم:

اول باید وارد کنترل پنل هاست  سی پنل سایت خود شوید. بعد از داخل شدن به هاست از قسمت databases بر روی mysql databases کلیک کنید تا وارد تنظیمات صفحه شوید.

مرحله سیزدهم:

در صفحه databases از قسمت Create New Database یک دیتابیس بسازید. در قسمتNew Detabase در فیلد خالی نام دیتابیس جدید را وارد کنید. به صورت دلخواه میتوان نام برای دیتابیس انتخاب کرد ولی بهتر است یک اسم ساده باشد. مثلا نام wp را وارد و بر روی دکمه create database کلیک کنید.تا دیتابیس به وجود آید و برای نصب آماده شوید.

وردپرس

حال برای شما بر روی صفحه Added the detabase به رنگ سبز نمایش داده میشود. خوب دیتابیس را با موفقیت ساخته اید. سپس بر روی دکمه go back کلیک کنید تا دوباره وارد تنظیمات دیتابیس شوید.

وردپرس

مرحله چهاردهم:

بعد از ساخت دیتابیس باید نام کاربری برای آن درست کنیم. در صفحه My SQL Databases  کمی اسکرول را به سمت پایین بیاورید تا به قسمت MYSQL Users برسید. برای درست کردن نام کاربری دیتابیس باید در قسمت Add New User از قسمت Username نام کاربری را وارد کنید. برای انتخاب اسم کاربری میتوانید مانند دیتابیس هر اسمی را انتخاب کنید. ولی اسمی ساده باشد.

وردپرس

در دو قسمت دیگر یعنی Password و Pasword Again  باید یک رمز عبور وارد کنید. این رمز به دلخواه شما خواهد بود ولی باید رمز مطمئنی باشد. اگر رمز عبوری در نظر ندارید میتوانید با فشردن کلید passwoed generator سیستم برایتان رمز عبور بسازد. بعد از کلیک کردن بر روی دکمه passwoed generator  سیستم رمز عبور را به شما نشان میدهد. شما به این رمز عبور برای نصب وردپرس احتیاج دارید. پس رمز را بهتر است که در نوت پد یا جایی دیگر کپی پیست کنید. سپس بخش I have copied this password in a safe place را تیک بزنید و روی دکمه use password کلیک کنید تا پسورد در قسمت های رمز عبور قرار بگیرد.

بریم به این مطلب
نحوه تغییر آدرس ورود به بخش مدیریت وردپرس

فایل ها

برای ثبت و نهایی کردن نام کاربری روی دکمه Create user کلیک کرده تا نام کاربری دیتابیس ایجاد شود.

فایل ها

و وقتی پیام You have successfully created a MySQL user  named بر روی صفحه ایجاد شد یعنی عملیات با موفقیت انجام شده است. و در آخر بر روی go back کلیک کنید تا به صفحه تنظیمات وردپرس برگردید.

مرحله پانزدهم:

وارد تنظیمات دیتابیس شوید و دیتابیس ساخته شده را با نام کاربری دیتابیسی که درست کردیم متصل کنید و دسترسی های مهم را به آنها بدهید. وقتی کاملا بهم متصل شدند و برای اینکه ارتباط دیتابیس با نام کاربری دیتابیس برقرار شود در صفحه MySQLDetabasesاسکرول را پایین بیاورید تا به بخشAdd  User To Database برسید. در این قسمت نام کاربری ای که ساختین را انتخاب کنید در قسمت Userو در قسمت detabasesهم نام دیتابیس انتخاب شده را وارد کنید. بعد از انجام، روی گزینه add کلیک کنید.

وردپرس

وارد صفحه دیگری با مضمون Manage User Privileges میشوید. حالا نام دیتابیس و نام کاربری که میخواستید متصل باشند مشخص شده است. سپس باید ALL PRIVILEGES  را تیک بزنید. تا دسترسی ها همه تیک دار شوند و در همین صفحه با پایین کشیدن اسکرول دکمه Make Changes رو انتخاب و بر روی آن کلیک کنید.

وردپرس

بر روی صفحه پیامی مبنی برYou have given the requested privileges on the database می آید.

نکته مهم این است که باید نام دیتابیس خودتان را از این قسمت و نام کاربری دیتابیس در این قسمت را نیز داخلی فایلی کپی پیست کنید زیرا در مراحل نصب وردپرس به آن احتیاج دارید.

نصب وردپرس

نام دیتابیس از دو قسمت جدا تشکیل شده و باید ان را کاملا ذخیره کرد و همچنین نام کاربری هم از دوقسمت تشکیل شده که با -از هم فاصله دارند. باید هر دو را ذخیره کنید تا در نصب دچار مشکل نشوید.

مرحله شانزدهم:

بعد از انجام مراحل نوبت نصب وردپرس است. اول وارد دامنه اصلی سایت میشوید. نام دامنه اصلی ir است. بر روی دکمه بزن بریم کلیک کنید.

نصب وردپرس

مرحله هفدهم:

در این مرحله  دیتابیس که ساخته اید را معرفی میکنید. در فیلد نام پایگاه داده، نام دیتابیسی که ساخته اید را به طور کامل وارد میکنید. در بخش نام کاربری هم نام کاربری که ساخته اید را به طور کامل وارد میکنید. در قسمت رمز، رمز عبور را وارد میکنید. در فیلد میزبان پایگاه داده عبارت localhost وارد شود. در قسمت پیشوند جداول عبارت –wp وارشده که اگر تغییر ندهید تمام جداول دیتابیس در آینده با این پیشوند ایجاد و داخل بانک اطلاعاتی ذخیره میشود. البته بهتر است که پیشوند را تغییر دهید تا هکرها نتوانند پیشوند وردپرس شما را حدس بزنند.

نصب وردپرس

ولی اگر امنیت سایت شما بالاست نیازی به تغییر پیشوند نیست.

بریم به این مطلب
چگونه نرخ کلیک سایت را افزایش دهیم؟

نصب وردپرس

در ادامه بر روی دکمه فرستادن کلیک کنید. اگر دچار مشکل شدین طبق مرحله یازدهم مشکل را پیدا کنید.

 

مرحله هجدهم:

در اینجا وردپرس باید با دیتابیس داخل هاست ارتباط برقرار کند و اگر پیام موفقیت آمد بر روی دکمه نصب کلیک کنید.

مرحله هیجدهم

مرحله نوزدهم:

در این مرحله صفحه خوش آمد برایتان باز میشود. شما باید اطلاعات تکمیلی سایت را وارد کنید.

نوزده

در قسمت اطلاعات مورد نیاز در قسمت عنوان سایت، نام وب سایت را به فارسی وارد کنید میتوان نام برند خود نیز استفاده کنید. تا در آینده به کاربران سایت نشان داده شود.

برای قسمت نام کاربری میتوانید نام کاربری که مد نظرتان است را جهت ورود به مدیریت وردپرس سایت خود انتخاب کنید. قابل به ذکر است بدانید که نام کاربری باید به زبان انگلیسی باشد. نام کاربری بیشتر به اسم admin است ولی بهتر است که تغییر داده شود و همچنین بهتر است نام کاربریتان را در جایی یادداشت کنید. چون برای ورود به مدیریت وردپرس به آن نیاز است. در فیلد رمز هم باید یک رمز انتخاب کنید. وردپرس رمزی برای شما انتخاب کرده است اگر تمایل به تعویص رمز دارید میتوانید یک رمز دیگر را جایگزین کنید.

در فیلد ایمیل باید ایمیل مدیر سایت را وارد کنید و اگر مشکلی برای سایت رخ دهد یا نیاز به آپدیت جدید برنامه باشد برای این آدرس ایمیل ارسال میشود. همچنین اگر دچار فراموشی رمز عبور ورود و یا نام کاربری خود شدید وردپرس به آدرس این ایمیل برای شما نام کاربری و رمز عبور جدید را ارسال میکند. پس ادرس ایمیل باید فعال باشد.

و قسمت بعدی نمایش به قسمت های موتور جستجو است که باید تیک دار شود وبسیار برای مدیران سایت ها که سئو وب سایتشان مهم است پر اهمییت است. اگر این قسمت دارای تیک نباشد یعنی گوگل میتواند وارد سایت شده و مطالب سایتتان را ذخیره کند و دراختیار کاربران خود قرار دهد. بهتر است تیک را فعال کنید چون ممکن است شما به صورت تستی بخواهید تصاویر و مطالبی قرار بدهید و برای طراحی کامل ان به وقت احتیاج دارید. پس باتیک زدن موتورهای جستجو وارد سایت نمیشوند. زیرا اگر شما به صورت تستی کاری انجام دهید و موتورهای جستجو هم برای سایت شما ان را در نظر بگیرند سپس بعد از مدتی وقتی به سایت سر میزنند و ان مطالب و تصاویر حذف شده باشد. امکان دارد از سایتتان ناراحت شوند.

بیست

مرحله بیستم:

در اینجا نصب وردپرس به پایان رسیده و با کلیک کردن بر روی دکمه ورود میتواینی صفحه مدیریت وردپرس را ببینید.

پیغامی بر روی هاست شما نمایش داده میشود که نشان دهنده موفقیت نصب وردپرس است.

نصب وردپرس

مرحله بیست و یکم:

و در اخرین مرحله با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور در قسمت های مورد نطر از امکانات وردپرس لذت ببرید.

نصب وردپرس

برای دانلو قالب ها و افزونه های رایگان و دیدن آموزش های بیشتر، عضو کانال تلگرامی وب برای همه شوید.

برچسب ها

محمد زندی

?مدیر سایت "وب برای همه" ,بیش از 4 سال است که در زمینه طراحی سایت و وردپرس فعالیت میکنم, عاشق بازاریابی و تولید محتوا, علاقه‌مند به دیجیتال مارکتینگ, امیدوارم که بتوانیم در "وب برای همه" مقالات و مطالب مفیدی رو برای شما عرضه کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن