آموزش هابازاریابی ابنترنتیگوگل وبمستر

چگونه سایت مپ را را در وبمستر ثبت کنیم؟

سایت مپ یا نقشه سایت چیست؟

یکی از اقدامات مهمی که در سئو باید انجام داد ثبت نقشه سایت در گوگل است. و از بهترین روش های معرفی سایت مپ یا همان نقشه سایت به گوگل، ثبت سایت در گوگل وبمستر است. با ما با آموزش های sitemap همراه باشید.

سایت مپ را در گوگل وبمستر ثبت کنید

برای معرفی نقشه سایت ها بهتر است از گزارش نقشه سایت وبمستر تولز استفاده کنید. حتی میتوانید برای معرفی یک نقشه سایت جدید و تغییرات آن نیز از این راه استفاده کنید. گوگل برای شما تاریخچه هایی از نقشه های سایت را ارسال میکند. همچنین مشکلات و خطا های پیش آمده را نیز در هنگام تجزیه نقشه سایت برایتان ارسال میکند.
استفاده از گوگل سرچ کنسول برای معرفی sitemap یک امکان فوق العاده برای کاربران فعال اینترنتی است.

نقشه سایت چیست؟

در سایت شما فایلی وجود دارد با نام سایت مپ که میتواند صفحات مهم را در اختیار گوگل قرار دهد. و اگر شما فایل سایت مپ خود را به موتور جستجو گوگل معرفی کنید، گوگل به راحتی میتواند صفحات وب سایتتان را پیدا کند و سرعت ایندکس شدن محتواهای وب سایت نیز افزایش می یابد.
قابل به ذکر است هر چقدر نقشه سایت کوچکتر باشد سرعت ایندکس شدن صفحات وب سایت نیز افزایش پیدا میکند. توجه داشته باشید برای سریعتر بودن ایندکس نباید محتوا وب سایتتان را کم کنید. بلکه باید تمام محتوا و صفحات وب سایت را در اختیار گوگل قرار دهید و اگر سایت مپ خود را در گوگل وبمستر قرار دهید خیلی بهتر است.

استفاده از سایت مپ در کنسول جدید گوگل

در قسمت بالا گفتیم که با کمک ابزار سایت مپ در سرچ کنسول گوگل میتوان اقدام به ثبت، تغییر یا حذف نقشه سایت خود کرد.

بریم به این مطلب
دانلود رایگان افزونه Woo Coming Soon

با گوگل سرچ کنسول، سایت مپ خود را به گوگل معرفی کنید.

به طور کلی میتوان گفت سایت مپ آدرس دقیق تمام صفحات وب سایت را در اختیار گوگل قرار میدهد. به طور مستقیم نمیتوان فایل سایت مپ را آپلود کرد و برای اینکار بهتر است سایت خود را در گوگل وبمستر ثبت کنید که از روش های مهم است.

ابتدا باید برای دامنه به عنوان صاحب دامنه ثبت نام کرده باشید. اینگونه میتوانید از گزارش های مربوط به نقشه سایت استفاده کنید. یا میتوانید از طریق فایل robots.txt وب سایتتان، برای سایت مپ ثبت نام کنید.

اولین گام:

به دنبال صفحاتی که موتورهای جستجو باید آن را crawl کنند بگردید. و بعد از نسخه کانونیکال هر صفحه را مشخص کنید.

دومین گام:

در مرحله بعد میبایستی درباره فرمت نقشه سایت خود تصمیم بگیرید. و بعد به دنبال فرمتی که با sitemap مطابقت داشته باشد بگردید.
سایت مپ را میتوان به صورت دستی و یا با ابزار های موجود ایجاد کرد. باید توجه داشت که فرمت هایی که تایید میشوند حجمی کمتر از ۵۰ مگابایت داشته باشند. و از URL50000 منحصر به فرد پشتیبانی کنند و اگر فایل حجم بیشتری داشته باشد دارای تعداد لینک بشتری است و باید به سایت های کوچکتر تقسیم بندی شود. فرمت هایی که برای سایت مپ قابل قبول است شامل موارد زیر است.

بریم به این مطلب
افزونه افزایش امنیت صفحه ورود وردپرس

XML:زبان نشانه گذاری قابل توسعه (ExtansibleMarkup Language) که تنها برای نشان دادن پیکر بندی وب سایت به موتور های جستجو ایجاد شده است.

RSS، mRSS و Atom 1.0: تشکیل ارتباطات بسیار ساده،(ReallySimple Syndication) فایلی با فرمت XMlبرای وبلاگ ها و سایت اپای خبری میباشد فایل RSS به طور خودکار به روز رسانی میشود .شما به عنوان دارنده چنین سایتی میتوانیدURL فیدرا بهعنوان نقشه سایت ارسال کنید. از فرمت Mrssکه مخفف عبارت Media RSsاست برای نشان دادن جزئیات درباره محتوای ویدئویی استفاده کرد.

TEXT:اگر وب سایت شما تنها دارای url های سایت شماست پس شما میتوانید یک فایل متنی که دارای URLسایت است را در گوگل سرچ کنسول ثبت کنید.

اGoogle sites: اگر شما از این عبارت برای ایجاد و ثبت وب سایت استفاده کرده باشید، باید بگوییم که نقش سایت به صورت خودکار ایجاد شده است. و در این موقعیت شما این امکان را ندارید تا site map را تغییر دهید ولی میتوانید به راحتی آدرس سایت مپتان را به گوگل دهید.

سومین گام:

باید با سرچ کنسول گوگل آن را ثبت کرد. و از طریق پیشخوان وبمستر تولز خود گزارش sitemap را انتخاب کنید.

sitemap

چهارمین گام:

سپس URL که به نقشه سایت مربوط میشود را در باکس که تعین شده وارد کنید و بر روی گزینه Submit کلیک کنید.

نقشه سایت

سایت مپ را مجدد ثبت کنید

اگر سایت مپ خود را تغییر داده اید مشکلی وجود ندارد و نمیخواهد که شما دوباره نقشه سایتتان را در گوگل ثبت کنید. زیرا هنگام crawl کردن گوگل تغییرات را متوجه میشود.

بریم به این مطلب
آموزش لینک سازی داخلی در وردپرس

پاک کردن سایت مپ از گوگل

با حذف سایت مپ اطلاعاتی که وارد سرچ کنسول شده پاک میشود. اما گوگل آنرا فراموش نمیکند. از طریق robots.txt میتوان گوگل را مجبور کرد که دیگر نقشه سایت بررسی نکند. و برای حذف سایت مپ اینگونه باید عمل کرد.
وارد قسمت گزارش نقشه سایت شوید و فایل مورد حذف را انتخاب کنید. بر روی آن کلیک کنید روی دکمه موارد بیشتر که به صورت سه نقطه است کلیک کنید. سپس گزینه Remove sitemap را انتخاب کنید.

نقشه سایت

در آخر وارد robots.txt شوید و دسترسی گوگل به سایت را محدود یا پاک کنید.

گزارش  sitemaps

در این گزارش تنها اطلاعات مربوط به نقشه های سایتی که از طریق گوگل سرچ کنسول ثبت شده نمایش داده میشود. و اگر از راه های دیگر برای ثبت سایت مپ خود استفاده کرده اید باید در وبمستر تولز نیز آنرا ثبت کنید. سپس میتوانید آمار ها را نیز مشاهده کنید.
همچنین میتوان URLهای اخبار، ویدیو و تصاویر وب سایتتان را در نقشه سایت نصب کنید. ولی توجه داشته باشید که در گزارش سرچ کنسول گوگل اطلاعاتی درباره URL نمایش داده نمیشود.
اطلاعاتی که برای هر سایت مپ ثبت شده در گوگل وبمستر تولز نشان داده میشود، شامل موارد زیر است.

sitemap URL:

نقشه سایتی که برای دامنه اصلی ثبت شده است.

بریم به این مطلب
مشخصات هاست برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی با ووکامرس

Type:

نوع فرمت sitemap ثبت شده به شما نشان داده میشود.و این حالت ها عبارت اند از:

Sitemape:

فرمت های XMLیا Text

sitemap index:

بخش های تقسیم شده سایت مپ با حجم بالا

RSS:

فرمت RSS

Atom:

فرمت Atom

Unknown:

فرمت نقشه سایت ثبت شده جزو فرمت هایی که توسط گوگل تعیین شده است نمیباشد. شاید هم sitemap هنوز پردازش نشده باشد.

sabmitted:

به اطلاعاتی که درباره آخرین ثبت فایل در گوگل در اختیار شما قرار میگیرد میگویند.

.Last read

وضعیت ثبت و crawlشدن فایل سایت مپ به شما گزارش میشود.

Status:

در این قسمت وضعیت ثبت و crawlشدن لینک های درون sitemap بیان میشود.

Success:

نقشه سایت بدون هیچ مشکلی پردازش و ثبت شده است.

Has error:

سایت مپ قابل خواندن است اما دارای یک یا چند ارور است. و شما میتوانید در این بخش لیست ارور ها را ببینید.

Couldn’t fetach:

این فایل امکان fatch شدن را ندارد اگر دنبال دلیل هستید باید بدانید که میتوان از Live test ابزار URL lnspection گوگل سرچ کنسول برای تست کردن URLمربوطه استفاده میشود.

Discover URL:

تعداد URL هایی است که در سایت مپ لیست شدند در این بخش نیز نشان داده میشود.

sitemap

یکی از بهترین راه ها ثبت سایت در گوگل وبمستر است. میتوان ساختار وب سایت را اینگونه به گوگل نشان داد. برای دیدن آموزش های بیشتر به کانال تلگرامی وب برای همه بپیوندید. همچنین دانلود رایگان افزونه ها و قالب ها نیز در این کانال امکان پذیر است.

برچسب ها

محمد زندی

?مدیر سایت "وب برای همه" ,بیش از 4 سال است که در زمینه طراحی سایت و وردپرس فعالیت میکنم, عاشق بازاریابی و تولید محتوا, علاقه‌مند به دیجیتال مارکتینگ, امیدوارم که بتوانیم در "وب برای همه" مقالات و مطالب مفیدی رو برای شما عرضه کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن