آموزش هاآموزش وردپرس

5 روش رفع خطای صفحه سفید در وردپرس

برای رفع خطای صفحه سفید در وردپرس باید ابتدا آن را بشناسید. صفحه سفید یا همان WordPress White Screen of Death WSoD به زمانی گفته می شود که کاربر روی لینکی از وب سایت شما کلیک کرده و چیزی غیر از یک صفحه سفید مشاهده نمی کند.

رفع خطای صفحه سفید که یکی از معضلات مدیران وب سایت می باشد و اصولا در دنیای وب رخ می دهد، کار خیلی پیچیده این نیست. تنها کافیست که شما علت بروز مشکل را بدانید.

حال سوال اینجاست:

چگونه می توان به رفع خطای صفحه سفید پرداخت؟

برای حل این مشکل، راه حل های زیادی وجود دارد که آن ها را بررسی می کنیم.

اول: بررسی افزونه های نصب شده بر روی سایت

این خطا ممکن است پس نصب و یا به روز رسانی یک افزونه اتفاق بیوفتد. پس یکی از روش هایی که برای رفع خطای صفحه سفید وجود دارد، استفاده از مراحل زیر می باشد.

  • افزونه های خود را یکی یکی غیر فعال کنید.
  • صفحه مورد نظر را دوباره refresh کنید.
  • اگر مشکل برطرف شد با نویسنده افزونه خود صحبت کنید و یا به وب سایت سازنده، تیکت دهید.
  • تگر مشکل برطرف نشد، باید از روش های دیگر که در ادامه ذکر شده اند استفاده کنید.

حال سوال اینجاست که اگر تعداد افزونه های نصب شده زیاد بود چه کنیم؟

برای این حالت 2 راه حل وجود دارد. اگر از یکی از این دو روش استفاده کنید، می توانید مطمئن شوید که مشکل از افزونه ها هست یا نه. اگر پس از انجام این روش، رفع خطای صفحه سفید حاصل شد، با استفاده از روش بالا شما باید به دنبال افزونه خرابکار بگردید!

روش اول: در قسمت پیشخوان وردپرس، به صفحه افزونه‌ها بروید و از گزینه غیرفعال در منوی کشویی استفاده کنید تا تمام افزونه­‌های به صورت همزمان غیرفعال گردند. سپس صفحه مورد نظر را refresh نمایید.رفع خطای صفحه سفید

بریم به این مطلب
آموزش افزایش منابع هاست وردپرسی در سی پنل

روش دوم: اگر به پیشخوان دسترسی ندارید، از file manager استفاده کنید. و بعد با وارد کردن اطلاعات کاربری به سایت متصل گردید. سپس به پوشه wp_content  بروید.رفع خطای صفحه سفید

در این قسمت اگر شما نام پوشه  pluginsرا به هر چیز دیگر تغییر دهید، تمام افزونه ها غیر فعال می شوند. در نهایت صفحه مورد نظر را یک بار refresh نمایید، اگر مشکل برطرف شد نام این پوشه را به حالت اول برگردانده و با تغییر نام افزونه ها، آن ها را تک به تک آزمایش کنید.

دوم: بررسی قالب نصب شده

نصب و به روز رسانی قالب هم ممکن است سبب ایجاد خطای صفحه سفید شود. همچنین اگر شما در فایل theme’s functions.php تغییراتی ایجاد کرده باشید هم امکان بروز این مشکل وجود دارد.

برای بررسی قالب تنها کافیست آن را غیر فعال کرده و از یک قالب معمولی استفاده نمایید.

برای این کار نیز دو روش وجود دارد:

اگر به پیشخوان وردپرس دسترسی دارید:

به قسمت Appearance > Themes  رفته و یکی از قال ‌های پیش‌فرض را انتخاب کنید.

رفع خطای صفحه سفید

اگر به پیشخوان دسترسی ندارید:

مانند همان روشی که در افزونه ها گفته شد عمل کرده، فقط این بار نام پوشه themes را تغییر دهید.رفع خطای صفحه سفید

اگر مشکل از قالب بود، باید به مستندات رسمی قالب بروید. همچنین می توانید برای دریافت راهنمایی و حل مشکل با برنامه نویس قالب ارتباط برقرار کنید.

سوم: بررسی میزان حافظه وب سایت 

مشکل به وجود آمده گاهی ممکن است به دلیل کمبود حافطه باشد که فایل PHP سایت بستگی دارد. برای جلوگیری و رفع خطای صفحه سفید معمولا محدودیت را روی 64 مگابایت تنظیم می کنند. اما این موضوع در برخی مواقع کافی نمی باشد.

برای رفع این مشکل باید حافظه بیشتری اختصاص دهید که انجام این کار به تنظیمات و میزبان وب شما بستگی دارد. البته به طور کلی، روش هایی برای انجام این کار وجود دارد.

بریم به این مطلب
نحوه تغییر آدرس ورود به بخش مدیریت وردپرس

برای افزایش حافظه PHP سایت به طور معمول احتیاج به ویرایش یک فایل در سرور خود دارید. برای برخی از میزبان‌های وب، مانند DreamHost، نام این فایل php.ini می باشد. توجه داشته باشید که اگر این فایل در سایت شما نبود، باید آن را با استفاده از SFTP یا SSH ایجاد کنید.

برای رفع خطای صفحه سفید، می توانید محدودیت حافظه را به کم کم بالا برده و با هر بار به روز رسانی فایل، سایت را بررسی کنید. اما لازم به ذکر است که می توان میزان حافظه را تا حد معینی بالا برد. پس در این صورت اگر میزبانی وب اشتراکی به تنهایی برای پشتیبانی از سایت شما اندازه نبود، باید به بروزرسانی میزبان وب خود مراجعه کرده و از این طریق اقدام به رفع مشکل کنید.

چهارم: استفاده از حالت اشکال زدایی در وردپرسرفع خطای صفحه سفید

اگر تمام روش های بالا مناسب نوبد، می توانید برای رفع خطای صفحه سفید، از این ابزار که در تمام نسخه های وردپرس وجود دارد استفاده نمایید.

برای استفاده از این ابزار ابتدا آن را فعال کنید. یکerror log  از تمام مواردی که هنگام بارگذاری سایت شما اتفاق می‌افتد، به وجود می آید. شما می‌توانید این اطلاعات را به طور مستقیم در صفحه نمایش دهید. البته بهتر است که این کار را بر روی نسخه آزمایشی سایت خود انجام دهید، زیرا اطلاعات جمع آوری شده توسط این ابزار ممکن است حساس باشد. مثلا امکان دارد شامل اطلاعات شخصی بوده و یک نقص امنیتی را آشکار کند.

برای فعال سازی این ابزار، فایل wp-config.php را در وب سایتتان ویرایش کنید. حتما قبل از ویرایش این فایل به مستندات مراجعه کنید، زیرا بسیار مهم بوده و حاوی اطلاعات پایگاه داده می باشند.

برای فعال سازی این ابزار، همچنین می توانید با استفاده از FTP، SSH یا file manager میزبان وب خود به فایل wp-config.php خود وارد شوید و قطعه کد پایین را بیابید.

define( ‘WP_DEBUG’, false );

همانطور که اشاره کردیم، این گزینه به صورت پیش فرض  false است. شما باید فطعه زیر کد را به جای کد بالا وارد کنید:

define( ‘WP_DEBUG’, true );

سپس برای فعال سازی ابزار حتما فایل را ذخیره نمایید.

بریم به این مطلب
9 مورد از مزایای یک فروشگاه اینترنتی و هدف از راه اندازی آن

برای نمایش لاگ خطای حاصل از حالت اشکال زدایی از دو روش زیر نمایید.

روش اول: شما باید فایل log را ایجاد نمایید. برای انجام آن، قطعه کد زیر را به فایل wp-config.php اضافه نمایید.

define( ‘WP_DEBUG_LOG’, true );

یک فایل نام debug.log در قسمت wp-content/ directory برای شما به وجود می آید. شما می توانید آن را با استفاده از یک ویرایشگر متنی مثل  TextEdit یا Notepad باز کرده و بررسی کنید.

روش دوم: شما می توانید خطا ها را به صورت مستقیم در صفحه ببینید. برای این کار، قطعه کد زیر را به فایل wp-config.php بیفزایید.

define( ‘WP_DEBUG_DISPLAY’, true );

استفاده از این ابزار برای رفع خطای صفحه سفید به این دلیل مناسب است که خطاها را نمایش داده و در پیدا کردن علت اصلی به شما کمک کند. مثلا، شما می توانید خطایی مانند خط زیر را مشاهده کنید.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /home/name/public_html/wordpress/wp-content/themes/your_theme/functions.php on line 231

سپس در میابید که مشکل از قایل function.php و خط شماره 231 می باشد. شما می توانید خطا را برطرف کرده و دوباره سایت را بررسی کنید.

اصولا تمام خطاهایی که در ایجا مشاهده می کنید، قبلا برای افراد دیگری پیش آمده. پس اگر غیر قابل فهم بود، حتما جستجو های لازم را در و سایت های مرتبط انجام دهید.

توجه داشته باشید که پس از اتمام کار، ابزار اشکال زدایی را حتما غیر فعال کنید. این کار با استفاده از برگرداندن قطعه کد به حالت اول امکان پذیر می باشد.

پنجم: بررسی خطاهای غیر معمول برای رفع خطای صفحه سفید

علاوه بر روش های ذکر شده در بالا، یک سری خطاهای غیر معمول نیز هستند که باعث بروز این مشکل می شوند. پس برای رفع خطای صفحه سفید در وردپرس، باید به موارد زیر دقت کنید:

بریم به این مطلب
نحوه صحیح استفاده از برچسب ها در وردپرس

بررسی وضعیت سرور

در برخی مواقع ممکن است کل و یا قسمتی از وب سایت شما از کار بیوفتد. برای مطمئن شدن، می توانید به وب سایت هایی که مطمئنید از سرور مشابه شما استفاده می کنند، مراجعه کنید. همچنین می توانید به پشتیبانی تیکت داده و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

بررسی حافظه نهان یا کش:

اجرای روش های حافظه پنهان در وردپرس، یک راه حل عالی و مناسب برای سرعت بخشیدن به وب سایت شما است. اما چون نسخه‌های قدیمی فایل‌ها را ذخیره می نماید، ممکن است محتوای قدیمی منسوخ شده باعث بروز مشکل گردد.

با انجام این کار، تمام اطلاعات ذخیره شده غیرضروری از سایت شما حذف میگردد. سپس می توانید دوباره سایت را بررسی کنید.

دنبال فایل های معیوب سایت خود بگردید

این مورد بسیار نادر بوده، اما امکان بروز آن وجود دارد. مثلا، ممکن است که هنگام نصب نسخه جدید وردپرس، یک خطا رخ دهد و باعث خراب شدن یک یا چند فایل گردد. در این صورت شما باید با میزبانی وب خود تماس گرفته و بخواهید تا در تشخیص و رفع مشکل به شما کمک نمایند.

اما اگر تمام موارد بالا برای شما مناسب نبود، می توانید از نسخه پشتیبان وب سایتتان استفاده کنید. و گر باز نسخه پشتیبان هم وجود نداشت، شما باید سایت را دوباره بالا بیاورید و از ابتدا کار خود را شروع کنید. توجه داشته باشید که این آخرین راه حل شما است نه اولین! پس هوشیارانه روش حل مشکل خود را پیدا کنید.

با عضویت در کانال تلگرام قالب و افزونه وب برای همه هر روز یک قالب یا افزونه فروشی را به رایگان دانلود کنید.

عضویت در کانال تلگرام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن